תת מחלקה קולאוידיאה (Coleoidea)

תמנון מביט אל מעבר לזכוכית האקווריום, ניו זילד

תת מחלקה זו התפתחה באמצע הקרבון (330 מ"ש), וכוללת קבוצות שנכחדו (בלמניטים) ואת רוב הצפלופודים המודרנים (תמנונים, דיונונים ועוד) החיים כיום. רוב חברי המחלקה חסרי שלד (תמנונים) או בעלי שלד פנימי (כגון דיונונים) המשמש לתמיכה או ציפה בלבד. העדר השלד החיצוני הוא השוני המהותי שגרם למודיפיקציה של גופם ואורח חייהם. החלוקה לקבוצות השונות נעשית בעיקר ע"פ מספר זורועות והמבנה שלהן. לבלמנטים שנכחדו, היו 10 זרועות זהות בגודלן המחולקות ל 5 זוגות, מינים מודרנים יותר שיפרו או איבדו חלק מהזרועות.

מורפולוגיה:
במקום מעטה שלד חיצוני, הגלימה מהווה את הכיסוי החיצוני של הגוף, הבדל זה בא לידי ביטוי גם בעובי גדול של הגלימה (בנאוטילוס בעל השלד הגלימה דקה). גמישות הגלימה מתאפשרת על ידי מערכת שרירים מעגלים ואורכיים. דבר זה הוביל להתפתחות נוספת של איבר המשפך האחראי על הסילון. התכווצות השרירים המעגליים גורמת להוצאה יעילה יותר של מים (כוח סילון חזק יותר) דרך משפך הסילון. פנים הגוף מצויד במבנים דמויי סנפירים הנעים כפרופלור ומאפשרים שחיה לא רק באמצעות כוח הסילון אלא אקטיבית יותר ע"י שרירים.
הבדל נוסף הוא מבנה הזרועות, הזרועות שמסביב לפה בקבוצה זו מפותחות הרבה יותר מהקבוצות האחרות, הן ארוכות וחזקות יותר, פנים הזרוע מכוסה במספר רב של טבעות יניקה. מערכת העצבים של קבוצה זו אף היא מפותחת מאוד וכוללת ריכוז רב של מרכזי עצבים בראש (מוח). כמו כן העיניים מפותחות אף הן, גדולות במיוחד, צורתן אנלוגית לבעלי חוליות, מקנות יכולת ראיה טובה.

דילוג לתוכן